Zde je seznam některých největších sopek na světě:
- Mauna Loa (Havaj, USA) – Mauna Loa je největší sopkou na Zemi, měřeno základnou na dně oceánu. Dosahuje výšky přes 9 000 metrů nad hladinou moře a základna se rozprostírá téměř 6 000 metrů pod hladinou moře.
- Mauna Kea (Havaj, USA) – Mauna Kea je s nadmořskou výškou přes 4 200 metrů druhou nejvyšší sopkou na Havaji. Pokud je měřena od základny na dně oceánu, je Mauna Kea vyšší než Mount Everest.
- Ojos del Salado (Andy, Chile/Argentina) – S výškou 6 893 metrů nad mořem je Ojos del Salado nejvyšší aktivní sopkou na světě.
- Mount Kilimanjaro (Tanzanie) – Kilimanjaro je nejvyšší vrchol Afriky s výškou 5 895 metrů nad mořem. Jedná se o sopku sopečného původu, ale je už neaktivní.
- Mount Fuji (Japonsko) – Fuji-san, jak je známý v japonštině, je ikonická sopečná hora v Japonsku. S výškou 3 776 metrů nad mořem je nejvyšší horou Japonska a symbol japonské kultury.
- Popocatépetl (Mexiko) – S výškou 5 426 metrů je Popocatépetl druhou nejvyšší horou v Mexiku. Je to aktivní stratovulkán, který se nachází asi 70 km jihovýchodně od Mexico City.
- Mount Rainier (Washington, USA) – S výškou 4 392 metrů nad mořem je Mount Rainier nejvyšší horou státu Washington a je jedním z nejvyšších vrcholů Kaskádového pohoří.
- Mount Vesuvius (Itálie) – Vesuv je aktivní stratovulkán, který je známý svým výbuchem v roce 79 n. l., který zničil města Pompeje a Herculaneum. Sopka se nachází asi 9 km na východ od Neapole a je vysoká 1 281 metrů.
- Eyjafjallajökull (Island) – Eyjafjallajökull je stratovulkán na Islandu, který byl posledně aktivní v roce 2010. Jeho výbuch způsobil značné narušení leteckého provozu nad Evropou.
- Mount St. Helens (Washington, USA) – Tato americká stratovulkán se nachází v Kaskádovém pohoří ve státě Washington. Byl známý svým katastrofickým výbuchem v roce 1980, který způsobil jednu z nejhorších sopečných katastrof v historii Spojených států.