Planeta Země ukrývá řadu ekosystémů deštných pralesů mírného pásma, což jsou deštné pralesy v oblastech s celoročními mírnými teplotami, vlhkým vzduchem a vydatnými srážkami.
Co je to mírný deštný prales?
Deštný prales mírného pásma je les v mírném podnebí s dostatkem ročních srážek. Tyto typy deštných pralesů mohou zahrnovat jak jehličnaté stromy (které neshazují své listy), tak listnaté stromy (které každoročně ztrácejí listy).
Deštné pralesy mírného pásma slouží jako stanoviště pro širokou škálu rostlinných a živočišných druhů. Patří mezi ně vysoké stromy, jako je smrk Sitka a jedlovec západní, rostliny a keře jako kapradiny podél lesních porostů a zvířata od orlů bělohlavých přes černé medvědy až po horské lvy až po množství hmyzu. Většina světových deštných pralesů mírného pásma je chráněna v parcích. To omezuje těžbu dřeva v jejich mezích a umožňuje existenci starých lesů.
Změna klimatu vedla ke ztrátě stanovišť pro mnoho běžných stromů a dokonce i ty největší deštné pralesy mírného pásma zaznamenaly v průběhu času zmenšení jejich stop. Redukce těchto lesů je škodlivá pro životní prostředí, protože absorbují obrovské množství oxidu uhličitého a ukrývají širokou škálu původních druhů.
Jaké jsou vlastnosti mírného deštného pralesa?
Aby bylo možné se kvalifikovat jako deštný prales mírného pásma, musí mít les roční srážky alespoň 55 palců (140 cm) a průměrné roční teploty v rozmezí 39 až 54 stupňů Fahrenheita (4 až 12 stupňů Celsia). Srážky mohou přijít ve formě srážek nebo, jak je běžné v mírných deštných pralesech na severozápadě Pacifiku, mlhy.
Druhy stromů nalezené v deštných pralesech mírného pásma se liší podle regionu, ale mají tendenci zahrnovat různé vysoké jehličnany a širokolisté stromy, včetně západního červeného cedru, západního jedlovce, smrku Sitka, pobřežních sekvojí, pobřežní douglasky a javoru vinného. Stromy, které padají v jehličnatých lesích mírného pásma, se mohou rozkládat na lesní půdě a stát se kmeny, které kotví a živí nové rostliny mírného deštného pralesa a poskytují úkryt malým savcům.
Kde se nacházejí deštné pralesy mírného pásma?
Deštné pralesy mírného pásma lze nalézt na všech kontinentech Země kromě Antarktidy. Na severní polokouli se nacházejí deštné pralesy mírného pásma ve Spojených státech, Kanadě, Japonsku, Tchaj-wanu, Íránu, Velké Británii, Irsku a severním Španělsku. Na jižní polokouli existují jihoamerické mírné deštné pralesy v jižním Chile; Nový Zéland má mnoho deštných pralesů mírného pásma a dokonce i notoricky suchá Austrálie má malé oblasti mírného deštného pralesa, jako je národní park Lamington v Queenslandu.
Na tichomořském pobřeží Severní Ameriky se nachází nejdelší pás pobřežních deštných pralesů mírného pásma. Začíná v lesích severní Kalifornie, jako je národní park Redwood, postupuje přes pobřežní oblasti Oregonu a Washingtonu – včetně deštného pralesa Hoh River v olympijském národním parku – do Britské Kolumbie přes pobřežní lesy jako Great Bear Rainforest a Chilliwack River Provincial Park, a dále na pobřežní Aljašku, kde prastaré lesy jako Tongass National Forest zabírají mírné oblasti státu.
Rozdíly mezi mírným a tropickým deštným pralesem
Primární rozdíl mezi deštnými pralesy mírného pásma a tropickými deštnými pralesy – jako jsou ty na Havaji, Brazílii, Střední Americe a jihovýchodní Asii – je poloha, a tedy teplota. Deštné pralesy mírného pásma spadají do zeměpisných šířek od 40 do 60 stupňů severní a jižní šířky a jejich teplota zůstává po celý rok mírná. Tropické deštné pralesy existují mnohem blíže k rovníku, spadají mezi zeměpisné šířky 23,5 stupně severní a 23,5 stupně jižní. To znamená, že jsou mnohem teplejší, což jim umožňuje podporovat různé druhy rostlin.