Jak funguje barometrický tlak: 4 dopady atmosférických změn

Váha naší atmosféry má přímý dopad na náš každodenní život, ovlivňuje vše od toho, kolik kyslíku naše plíce absorbují, až po počasí kolem nás.

Co je barometrický tlak?

Barometrický tlak, také nazývaný atmosférický tlak, je mírou hmotnosti zemské atmosféry. Atmosféra má pět vrstev: exosféru, termosféru, mezosféru, stratosféru a troposféru, což je vrstva nejblíže k zemskému povrchu. Barometrický tlak se zvyšuje s klesající nadmořskou výškou, přičemž molekuly vzduchu v horních vrstvách stlačují vrstvy pod nimi. Barometrický tlak kolísá v závislosti na nadmořské výšce, vzorcích větru a teplotách.

Jaký je normální rozsah pro barometrický tlak?

Barometrický tlak se měří buď ve standardních atmosférách (atm), pascalech (Pa), palcích rtuti (inHg) nebo barech (bar). Na hladině moře je normální rozsah pro barometrický tlak:

  • Mezi 1 atm a 0,986923 atm
  • Mezi 101 325 Pa a 100 000 Pa
  • Mezi 31 inHg a 29 inHg
  • Mezi 1,01325 bary a 1 barem

4 způsoby, jak barometrický tlak ovlivňuje svět

Barometrický tlak je nezbytné pochopit, protože ovlivňuje náš každodenní život.

1. Pomáhá vám porozumět vzorcům počasí . Barometrický tlak se mění každý den v důsledku vzorů větru, teplot vzduchu a rotace Země. Když tyto proměnné vytvoří vysokotlaký systém, vzduch se přitiskne blíže k zemskému povrchu, kde je teplota vyšší a vzduch může udržet vyšší hladiny vodní páry – což má za následek teplejší a jasnější den. V nízkotlakém systému se vzduch shromažďuje výše v atmosféře, kde je teplota chladnější a méně schopná zadržovat vodní páru, což má za následek chladný den s vyšší pravděpodobností srážek. Vyšší tlak tedy ukazuje na klidné počasí, zatímco nízký barometrický tlak ukazuje na špatné počasí. Meteorologové a námořníci využívají kolísání barometrického tlaku k předpovědi počasí.

2. Ovlivňuje hladinu kyslíku . Trhavé dýchání ve vyšších nadmořských výškách je důsledkem nízkého barometrického tlaku. Molekuly vzduchu ve výškách s nižším tlakem (například na vrcholu hory) jsou méně husté, protože je nestlačuje tolik barometrický tlak, což má za následek méně molekul kyslíku na nádech. V oblastech s vysokým tlakem poblíž hladiny moře je pro vaše plíce snazší absorbovat kyslík, protože gravitace tlačí vzduch dolů k vám. V oblastech s nízkým tlakem tlačí kyslík směrem k vám menší silou, takže vaše plíce mohou mít problém ho absorbovat. To je důvod, proč horolezci cestující na vrchol Mount Everestu nebo jiných vysokých nadmořských výšek musí postupovat pomalu a aklimatizovat se na své prostředí – pokud tak neučiní, změna tlaku vzduchu bude šokovat jejich těla a jejich plíce nebudou schopny najít nebo dostatečně rychle absorbovat kyslík.

3. Může ovlivnit vědecké experimenty . Barometrický tlak ovlivňuje vše od teploty přes vlhkost až po odpařování. Při provádění experimentů musí vědci zaznamenávat barometrický tlak v laboratoři, aby zajistili, že budou moci svůj experiment dokonale zopakovat. Laboratoř může odeslat své hodnoty barometrického tlaku do jiných laboratoří, které provádějí podobné experimenty.

4. Může to ovlivnit pečení . Barometrický tlak přímo ovlivňuje, jak rychle se tekutiny odpařují, což má významný vliv na pečení. Odpařování se pod vysokým tlakem zpomaluje, což znamená, že koláčům a chlebům trvá kynutí déle a vyžadují více času v troubě, než se dopečou. V prostředí s nižším tlakem dochází k rychlejšímu odpařování, takže koláče a chleby rychleji kynou a rychleji se dopečou.